Jak znajomość języków obcych wpływa na pracę?”

Beautiful african woman accountant sitting and talking on mobile phone

Przeglądając oferty pracy, można zauważyć, iż zdecydowanie większość firm stawia na znajomość języka obcego. Jest to jeden z głównych kryteriów jakie wymagane są od kandydata na pracownika. Umiejętność ta potrzebna jest do codziennych zadań czy też wyjazdów służbowych, jak i do zrozumienia obcojęzycznych dokumentów, często również do kontaktów z zagranicznymi kontrahentami.

W niektórych firmach wymagane są dwa języki obce i zazwyczaj są to: język angielski i język niemiecki. Jednak spora część firm skupia się tylko na władaniu jednym językiem obcym i przeważa tutaj język angielski.

Wielu z nas wyjeżdża pracy za granicę, gdzie język obcy jest obowiązkowy. Będąc tam musimy się porozumiewać z pracodawcą, z panią w sklepie czy też panem prowadzącym autobus. Język ten towarzyszy nam wtedy ciągle. Aby nie czuć się zagubionym w nowym kraju i potrafić się skomunikować z innymi osobami, to umiejętność rozmawiania w języku obcym będzie nam niezbędna.

Business people working

Czy na wszystkie stanowiska wymagana jest znajomość języka obcego w stopniu zaawansowanym?

Nie, nie jest to koniecznością, wszystko zależy od tego jaką pracę będziemy wykonywać. O ile od pracownika produkcji umiejętność ta nie będzie specjalnie wymagana, to już od pracownika biurowego, handlowca, pracownika sklepu jak i na wielu innych stanowiskach, znajomość języka obcego, bardziej niż na poziome podstawowym, będzie jedną z głównych umiejętności jakie musi taka osoba posiadać. Wiąże to się również z naszymi zarobkami. Jeżeli chcemy mieć lepiej płatną pracę, na pewno ten język będzie nam potrzebny. Z badań przeprowadzanych przez specjalistów rynku pracy wynika, że osoby umiejące biegle posługiwać się choć jednym językiem obcym zarabiają więcej. U pracownika szeregowego jest to kwota około 150zł więcej niż od osób, które nie posługują się językiem obcym, natomiast u specjalisty stawka ta znacznie wzrasta i wynosi już około 600zł więcej miesięcznie do wypłaty. Oczywistym jest fakt, że im sprawujemy wyższe stanowisko, tym możemy czerpać większe profity z posiadanych umiejętności językowych.

 

Dane wskazują, że małe i średnie przedsiębiorstwa tracą szansę na większe zyski z powodu nieznajomości języków obcych. Pracodawca, który dostrzega potrzebę szkolenia językowego dla swoich pracowników powinien zastanowić się nad tym, kogo kierować na takie szkolenie. Powinna być to osoba, która chce wziąć w nim udział, a umiejętności jakie zdobędzie, przydadzą jej się do wykorzystania podczas kontaktów biznesowych, koordynacji projektami poza granicami państwa. Dzięki wysłaniu odpowiednich osób na szkolenie, inwestycja w nie zwróci się firmie już do roku czasu.

 

Czy znajomość dwóch języków obcych to wymysł pracodawcy?

Znajomość drugiego języka obcego, pracodawcy pokazać może naszą osobowość i charakter. Ujawnia też to jaki mamy stosunek do samodoskonalenie siebie oraz do tego, że potrafimy zdobywać wyznaczone sobie cele i realizować założone plany. Wiedza ta pokazuje pracodawcy, że jak powierzy nam jakiś projekt, to go zrobimy od początku do końca i że nie poddamy się, gdy pojawią się pierwsze problemy. Widzi on też, że znając inne języki, możemy znać kulturę obcych krajów przez co możemy wczuć się w mentalność innych osób, spojrzeć na wszystko z innego punktu widzenia.

Businessman stands gesturing to colleagues at a meeting

Warto znać choć jeden język obcy.

Jak widzimy język obcy w pracy staje się coraz bardziej pożądaną umiejętnością a dzięki znajomości języka możemy liczyć na większe zarobki. Jednak to nie wszystko, ponieważ poza pracą język obcy pełni również bardzo ważną rolę w naszym życiu prywatnym, dzięki niemu możemy łatwiej, szybciej i skuteczniej realizować swoje cele i plany. Wielu z nas wyjeżdża za granicę na wczasy. Chcąc załatwić najprostsze sprawy np. takie jak zakupy, zapytanie o drogę, kupno biletu na lotnisku, zamówienie w restauracji, musimy znać podstawy komunikacji w języku obcym. Najczęściej używanym językiem obcym w takich sytuacjach jest język angielski. Warto zatem przed takimi wakacjami nauczyć się podstawowych komunikacji w różnych sytuacjach. Dzięki temu nasz wyjazd będzie mógł być w pełni udany, a my nie będziemy musieli się martwić jak zamówić danie na które mamy ochotę, bez problemu będziemy mogli zapytać o drogę, albo w sytuacjach gdy wydarzy się coś nie pożądanego będziemy mogli powiedzieć lekarzowi co nam dolega.

 

http://www.egospodarka.pl/145534,Znajomosc-jezykow-obcych-w-pracy-Gdzie-sie-przydaje,1,39,1.html

http://polki.pl/praca-i-finanse/praca,jak-znajomosc-jezykow-obcych-wplywa-na-nasze-zycie-zawodowe,10406367,artykul.html

http://www.regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/zarobki/znajomosc-jezykow-obcych-wynagrodzenie-jaki-jezyk-warto-znac

http://mojafirma.infor.pl/praca-ubezpieczenia/677396,2,Czy-znajomosc-jezykow-obcych-ma-wplyw-na-zatrudnienie.html

https://blog.fiszki.pl/kariera/znajomosc-jezykow-ryku-pracy/

Dodaj komentarz